Ten kdo sledoval činnost největšího aktivního evropského vulkánu v červenci roku 2001 trnul hrůzou. Přesně rok, a to doslova na den, po této sopečné erupci jsme se 10. července 2002 vydali po rok starém lávovém poli. Procházeli jsme místy tohoto nevšedního přírodního úkazu, který je často zdrojem zkázy a lidského neštěstí. Už při příjezdu k úpatí této mohutné sopky jsme pochopili, že Vesuv, který jsme si s velkou úctou prohlíželi již o několik let dříve, je i přes zkázu Pompejí sopkou nesrovnatelně menší a už od pohledu mnohem "vlídnější". Výstup na Vesuv viz videozáznam v části videoklipy. Vesuv je "spořádanou sopkou" s jedním mohutným sopečným kuželem, zatímco Etna (Mongibello) je tvořena mnoha většími i menšími krátery na velké ploše.

Zprávy z našich sdělovacích prostředků.

Řím dne 07. července 2001. Sicilská sopka Etna je znovu činná. Z jejího jihovýchodního kráteru dnes stoupal popílek až do výše 600 metrů a také se z něho vylily dva proudy lávy. Oznámila to italská observatoř Poseidon, která činnost Etny sleduje. Aktivita sopky se projevila současně s vnitřními otřesy, avšak podle odborníků obyvatelům, kteří žijí v okolí, nehrozí žádné nebezpečí. Odborníci však upozornili na skutečnost, že blízké silnice se stanou kluzkými poté, co je pokryje popílek. V témže kráteru byla v polovině června zaznamenána erupce, po které z něho vytekla láva. Od konce ledna loňského roku byla 3310 metrů vysoká Etna činná pouze sporadicky. Jihovýchodní kráter, který leží ve výšce 3200 metrů, se vytvořil v roce 1971 a je nejmladším kráterem této sopky. Všechny nedávné erupce (1986, 1992) byly zaznamenány právě v něm.

 

Řím dne 18. července 2001. Dnes kvůli proudu lávy vytékající rychlostí 150 metrů za hodinu z jihovýchodního kráteru sicilské sopky Etny vyklidili italští záchranáři preventivně dvě restaurace a postavili zátarasy. Proud lávy z nové trhliny na vulkánu rovněž zalil jednu silnici. Podle místních úřadů však situace není alarmující. Vědci Etnu bedlivě pozorují od 07. července, kdy sopka obnovila aktivitu. V posledních dnech se Etna otřásla více než 2000 krát.

 

Řím 23. července 2001. Starosta sicilské obce Nikolosi, ke které se blíží láva ze sopky Etna, požaduje, aby byl pro tuto oblast vyhlášen "výjimečný stav". Pokud tak úřady do dnešního večera neučiní, hodlá podle agentury AFP na tiskové konferenci poukázat na to, že jej a jeho spoluobčany nechaly na holičkách. "Trpělivě jsem čekal, až skončí summit G8 (v Janově), ale teď žádáme opatření," uvedl v italském tisku Salvatore Moschetto. Podle něj je ohroženo horské turistické středisko na Sapienze, která se nachází ve výšce 2000 metrů nad mořem, a zároveň se láva nebezpečně blíží k obydleným oblastem. V neděli se láva nacházela asi čtyři kilometry od vesnice Nikolosi, přičemž oproti sobotě a pátku se její tok zpomalil. Odborníci vytvořili počítačový model dalšího postupu lávy. Podle jejich odhadů by měl tok vést mezi vesnicemi Nikolosi a Belpasso, které jsou od sebe vzdáleny dva kilometry, uvedl šéf italské civilní ochrany Franco Barberi. Láva by neměla zasáhnout silnici číslo 92, kterou civilní ochrana hlídá již několik dní.

 

Catania 29. července 2001. Italské horské středisko La Sapienza na úbočí sicilské sopky Etny ve výšce 2000 m nad mořem se dnes ocitlo ve velkém nebezpečí poté, co láva, která už přes dva týdny vytéká z vulkánu, se k němu přiblížila až na 40 metrů. Ještě v sobotu to bylo 100 metrů. Oznámila to agentura ANSA. V pátek zničil jeden proud lávy několik dřevěných skladů poblíž střediska a dostal se až na tamní parkoviště. Okolo budov, které se ocitly v největším nebezpečí, vytvářejí buldozery italské armády bez přestání ochranné hliněné valy s cílem změnit směr valící se lávy. Obyvatelé střediska a okolních domů se dnes shromáždili v místním kostele a modlili se za boží ochranu před bouřením sopky. "Místní lidé stále věří v zázraky. Když lávu nemůže zastavit lidská technika, je Bůh naší jedinou spásou," řekl po mši učitel Gianbattista Martinazoli. Jiný proud lávy se v minulých dnech zastavil ve vzdálenosti asi čtyř kilometrů od městečka Nicolosi v blízkosti Etny, jeho obyvatelé však stále zůstávají v pohotovosti. Dnes bylo znovuotevřeno, a to už potřetí od chvíle, co Etna znovu začala být aktivní, letiště ve městě Catania. Letiště bylo v sobotu opět uzavřeno, protože bylo třeba vyčistit jeho plochy, jež znovu pokryl sopečný popílek. Etna je vysoka 3310 metrů a naposledy se projevila velkou erupcí v roce 1992. Ani tehdy, jako dosud nyní, nebylo poškozeno žádné z místních měst, ale vážně bylo poškozeno tamní zemědělství a turistika.

 

Další fotografie najdete v části Fotogalerie.

 

Na všech svých stránkách používám výhradně svoje vlastní fotografie.

 

Sicilané nazývají Etnu starým názvem Mongibello (hora všech hor). Sopka je poměrně aktivní, na jedno století připadá v průměru 10-20 sopečných erupcí. Při erupci v roce 1669 byla zničena velká část Catánie. Starořecká legenda říká, že Jupiterův kovář Hefaistos (Vulcanos) měl v jícnu sopky své kovářské dílny. Prostředí na vulkánu, kde je většinou černá (bazická-čedičová), místy červená (krevel) a občas i žlutá (síra) struska z lávy a popel, s mnoha špatně přehlednými krátery, kterých je téměř 270, je velmi ponuré. Proplyněná láva, která má teplotu 1000 až 1100 stupňů Celsia, si při erupci razí nejkratší cestu k povrchu a vytváří tak boční komíny, čímž na svazích sopky vznikají vedlejší kužele, které dosahují výšky i přes 100 m. Tvar mnoha vrcholů sopky a jejich výška se mění. Některé zdroje uvádějí výšku Etny 3323-3350 m nad mořem. Nejvyšší vrchol je většinu roku zasněžen a přístup na něj je velmi problematický z důvodu velmi náročného a nebezpečného terénu. Při pochodu struskou a sopečným popelem se po kotníky boříte, zvedá se prach a každým krokem do kopce sjíždíte po lávové suti půl kroku nazpět. Je to namáhavý terén a smutné prostředí, avšak velký zážitek, který rozhodně stojí za to.

 

Pouhé tři měsíce po naší návštěvě sopky...

Další zprávy z našich sdělovacích prostředků.

Sopka Etna se opět probudila k životu. ŘÍM 27. října 2002 - Mohutnými erupcemi popela a kamení vylétávajícími z kráteru sopky až do výše 200 metrů a výronem lávy se dnes probudila k životu nejaktivnější a největší evropská sopka Etna na jihu Itálie. Vytékající láva valící se po úpatí sopky způsobila četné požáry především lesních porostů a ohrožuje lyžařské vleky a horskou restauraci. Největší výron lávy ohrožuje oblíbenou turistickou oblast Piano Provenzana. Jak oznámil italský ústav pro geofyziku a vulkanologii, probuzení Etny doprovázela série menších zemětřesení, která postihla především východní oblasti Sicílie a jihovýchodní části Apeninského poloostrova. Celkem bylo zaznamenáno na 100 otřesů o síle od 1,1 do 3,5 stupně Richterovy škály. Podle italské agentury ANSA láva vytéká z kráteru ve výšce asi 2300 až 2500 metrů ve třech velkých jazycích. V nižších polohách lávové výrony podle agentury zaznamenány nebyly. V Catanii bylo svoláno mimořádné zasedání zástupců civilní ochrany. Zároveň se připravuje vyslání speciálních letounů k hašení požárů vzniklých protékající žhavou lávou. Po více než deseti hodinách po prvních erupcích se nad Etnou vysokou 3350 metrů stále drží obrovský tmavý mrak podobající se hřibu. Napilno měli dnes především metaři v Catanii a dalších místech Itálie s odklízením obrovského množství popela. Z bezpečnostních důvodu bylo do pondělí uzavřeno místní letiště. Starosta Catanie Umberto Scapagnini však ujistil 330.00 obyvatel města, že žádné nebezpečí nehrozí. "Situaci máme pod kontrolou a žádném případě nehrozí nebezpečí," ujišťoval starosta znepokojené občany.

Etna stále aktivní - speciální letouny v akci. ŘÍM 28. října 2002 - Etna, největší evropská činná sopka na východě Sicílie, pokračuje v erupci kamení, popela a lávy. Záchranné týmy dnes nasadily do boje s přírodními živly speciální letouny, které mají hasit požáry způsobené postupujícími proudy lávy, popřípadě tyto žhavé jazyky zchladit a zastavit. Epicentrum hlavního zemětřesení se nacházelo pouhých 1,5 kilometru jihovýchodně od kráteru Etny. Láva již zapálila několik piniových hájů a zničila několik budov a řadu sloupů lyžařských vleků. Zatím ale nejsou hlášeny žádné oběti na lidských životech ani zranění. Záchranáři a dobrovolníci za pomoci buldozerů se nyní snaží odvrátit tok žhavé lávy mířící na městečko Linguaglossa se 6000 obyvateli, které je ohroženo nejvíce. Podle italské televize by na Sicílii mohli být vysláni vojáci, aby pomohli místním záchranářům. Úřady zde na dva dny uzavřely místní školy, nicméně kostel zůstal otevřen, aby se věřící mohli modlit za odvrácení zkázy. Oblak popela se snáší na Catanii, druhé největší město Sicílie. Místní letiště zůstává uzavřeno a lety jsou odkloněny do sicilského hlavního města Palerma. Sicílie požádala italskou vládu, aby v oblasti vyhlásila stavu nouze. Podle satelitních snímků dopadá popel z chrlící Etny až na území Libye vzdálené více než 600 kilometrů.

Etna pokračuje v erupci lávy a popela. ŘÍM 29. října 2002 - Etna, největší evropská činná sopka na východě Sicílie, dnes pokračuje v erupci lávy a popela. Kromě toho ráno zaznamenali seizmologové poblíž vulkánu slabé zemětřesení. Z kráterů na jihovýchodním úbočí Etny, nad obcí Nicolosi, v noci tryskaly proudy lávy a některé z nich se rozlily až do vzdálenosti 200 metrů. Podobně tomu bylo na severovýchodním úbočí. Právě láva na tomto úbočí znepokojuje sicilské úřady, protože byla příčinou požárů několika piniových hájů. Z Etny stoupají oblaka černého popela a ten je s to způsobit problémy v automobilové a letecké dopravě. Letiště v Catanii, jež je uzavřeno už od neděle, se neotevře, dokud situace nebude opět normální, sdělil jeho mluvčí. Záchvěvy půdy, které byly ráno zaznamenány na východu Sicílie, byly slabé. Podle seizmologů dosahovaly síly druhého až třetího stupně na dvanáctibodové italské Mercalliho škále. Přesto však otřesy vzbudily obyvatele blízkých obcí, především v lokalitě Zafferana Etnea. Láva již v minulých dnech zapálila několik piniových hájů a zničila několik budov a řadu sloupů lyžařských vleků. Zatím však nebyly hlášeny žádné oběti na lidských životech ani zranění. Záchranáři a dobrovolníci se za pomoci buldozerů snažili odvrátit tok žhavé lávy mířící na městečko Linguaglossa. Vulkán začal znovu soptit v neděli po několika menších zemětřeseních. Poslední velká erupce Etny byla zaznamenána v roce 1992, ale velmi aktivní byla sopka také v červenci a srpnu loňského roku.

Poblíž Etny se znovu chvěla zem. ŘÍM 29. října 2002 - Obyvatele na několika místech poblíž sicilské sopky Etny dnes dopoledne zachvátila panika poté, co pocítili otřesy o síle 4,3 stupně na Richterově škále. Agentuře AFP to sdělila civilní ochrana. "Spolu s místními úřady ověřujeme, zda vznikly nějaké hmotné škody, případně zda někdo neutrpěl zranění," řekl mluvčí. Záchvěvy byly zaznamenány v 11:02 SEČ především v Zafferana Etnea a v Giarre, kde lidé vybíhali z domů a žáci odešli z vyučování. Svědci tvrdí, že otřesy byly velmi silné ve městě Catania a že tam obyvatelé vybíhali z kanceláří a po několik minut společně postávali v ulicích. Etna, největší evropská činná sopka na východě Sicílie, dnes pokračuje v chrlení lávy a popela. Vulkán začal znovu soptit v neděli po několika menších zemětřeseních.

Proud lávy na úbočí Etny sílí. ŘÍM 27. září 2004 - Proud lávy, který se objevil v novém kráteru na úbočí sicilské sopky Etny, zesílil. Oznámili to odborníci. Žhavá hmota podle nich stéká směrem k neobydlenému údolí Bove, a proto nejsou žádné důvody ke znepokojení. Nový kráter je na jihovýchodním svahu vulkánu v nadmořské výšce 2950 metrů. Vulkanologové nevylučují, že by sopka znovu mohla vstoupit do fáze zvýšené aktivity. Etna, která je vysoká 3323 metrů, dala o sobě naposledy vědět silnými erupcemi předloni. Proudy lávy tehdy byly velmi vydatné, vytékaly však ve značné nadmořské výšce a neohrožovaly tamní obyvatele. Kvůli vydatnému spadu popílku však bylo uzavřeno letiště v Katánii na úpatí vulkánu.

 

Služby znalce z oboru oceňování nemovitostí a stavebnictví najdete zde.

Znalec - odhadce