Jak opravit UV sterilizátor Wiegandt.

V roce 1990 jsem navštívil firmu Wiegandt v Krefeldu (firma sídlí na adrese Wiegandt Gmbh, Sterkenhofweg 13, D-4150 Krefeld 1) a po doporučení zdejších pracovníků jsem následně v prodejně v Krefeldu (ZOO - Fachgeschäft, Peter Dittrich, Ostwall 49, D-4150 Krefeld 1, tel: 02151-394546) zakoupil UV sterilizátor Wiegandt 15 W. Přístroj tvoří dvě části, a to tělo z plastu a průtočná trubice s germicidní zářivkou. Trubice je provedena ze speciálního skla, které nepropouští UV záření, takže se nemusíte obávat negativních účinků UV záření na okolí přístroje.

S přístrojem mám za několik let používání (od roku 1990) výborné zkušenosti, prakticky neexistují plísňová onemocnění, poranění ryb se vždy rychle a bezproblémově hojí. Jediným problémem je skutečnost, že germicidní zářivka má požadovaný účinek UV záření pouze po dobu 8000 hod. Potom sice svítí, ale je z hlediska usmrcování mikroorganismů UV zářením již neúčinná. Při stálém zapnutí je tedy nutné každý rok vyměnit zářivku. Novou trubici (včetně zářivky) jsem vždy kupoval rovněž v Krefeldu u pana Dittricha, nebo v Kolíně (Köln Weiden) u pana Hanse Jansena, protože cena nové trubice v německu je v porovnání s naším prodejcem Exot-Hobby podstatně nižší (149,50 DM po odečtení 16 % MwSt = 125,60 DM což je 2261 Kč). Náš prodejce Exot-Hobby požaduje za výměnu trubice 2856 Kč. Navíc Exot-Hobby požaduje zaslání celého přístroje poštou k němu do dílny, kde prý tuto výměnu provede a přístroj Vám zase zašle zpět. Znamená to tedy navíc balení křehkého přístroje, odnést ho na poštu, platit poštovné a potom opět jít na poštu pro opravený přístroj. Navíc tato nepochopitelná poštovní manipulace budí podezření, že firma Exot-Hobby nevymění celou trubici za novou s vrácením staré (jako získáte při levnějším nákupu v německu), ale vymění pouze germicidní zářivku ve staré trubici, což vyjde mnohem levněji. Takovou manipulaci považuji přinejmenším za velmi nesolidní a nehodlám jí podporovat.

Ekonomika provozu (každoroční výměny trubice) mě však dovedla k ještě úspornějšímu řešení nežli je kupovat tento náhradní díl v německu. Tímto řešením je výměna zářivky vlastními silami, čímž se dostaneme na celkem přijatelné náklady cca 400 Kč. Oproti 2856 Kč + poštovné u Exot-Hobby jde tedy o velkou úsporu cca 2450 Kč/rok.

Jak na to:

Nejprve je třeba koupit novou germicidní zářivkovou trubici a silikon odolný proti UV záření na utěsnění konců zářivky v trubici. Zářivku s označením TUV 15 W LONGLIFE délky 438 mm (délka bez patic) a průměru 28 mm k nahlédnutí zde za 238 Kč bez DPH (290 Kč s DPH) koupíme např. u společnosti EMAS a.s. Silikon pro akvaristické práce s označením silikon Silirub AQ (odolává UV záření), značka SOUDAL lze koupit v každé prodejně kde se toto zboží prodává např. v OBI.

Samotná výměna není nijak složitá. Po vyjmutí trubice z přístroje je nutné vydrolit na obou koncích těsnící silikon (pozor, aby Vám přitom nepraskla trubice), silikon drží opravdu dobře. Za vrstvou silikonu (směrm od konce) je pryžový těsnící kroužek z černé pryže, kruhového průřezu (opatrně, ať ho nepoškodíte, bude se opět používat). Po dokonalém vyčištění od zbytků silikonu nám zářivka drží v trubici už pouze pryžovými těsnícími kroužky. Namažeme vnitřní povrch a kroužky např. indulonou a opatrně tlakem na zářivku, oproti trubici, zářivku uvolníme (rozhýbeme) a vytlačíme ven z trubice. Tím je nejkomplikovanější část hotova. Potom už zbývá pouze zasunout novou zářivku a utěsnit opět konce novým silikonem. Před aplikací silikonu důkladně odmastit, aby silikon stoprocentně přilnul ke všem povrchům (trubice i zářivky). Celá oprava trvá asi dvě hodiny. Nejtěžší část celé opravy je odstranit starý silikon a nepoškodit přitom trubici, a potom vytlačit původní zářivku z trubice.

Opravu provádíte na vlastní riziko !!!

 

Zpět na obsah