Rostliny v přírodě a v akváriu

Rostliny v přírodě a v akváriu.


Rostliny v přírodě a v akváriu

Rostliny v přírodě jsou nejdůležitějšími organismy pro život na Zemi. Jako jediné umí z anorganických látek tvořit látky organické za pomoci světelné energie. "Vedlejším" produktem této činnosti je kyslík. Díky tomu živočichové mají co jíst a co dýchat.

Má-li být výsledek této činnosti optimální (nejlepší přírůstky), musí i jednotlivé faktory rovnice mít optimální kvalitativní i kvantitativní skladbu a celý děj musí probíhat v optimálním prostředí, případně i čase. Není-li tomu tak, pak tento (tyto) faktor(y) působí jako limitující faktor(y). To znamená. že výsledek této činnosti (růst) mohou zpomalit až zmemožnit (rostlinu zahubit).

Následující grafy znázorňují průběh této činnosti v konkretních podmínkách různých prostředí:










Kritický bod - v akváriu již při této teplotě rostlina již neroste a začíná hynout, zatímco ve skleníku za slunečního svitu dosahuje tatáž rostlina maximálního přírůstku při teplotě daleko vyšší. Princip, jenž grafy vyjadřují má obecnou platnost. Průběh těchto zde použitých křivek odpovídá některým druhům rodu Echinodorus. Křivky znázorňující tyto děje odpovídající teplomilným na světlo méně náročným a pomaleji rostoucím rostlinám rodu Anubias musí být přirozeně jiné. Začínají asi při 14°C a budou plošší. Tím se kritický bod posune výrazně vpravo. Takto si třeba jen v duchu můžeme křivky upravit pro kterýkoliv druh rostliny, pokud o něm máme dostatek informací. Poto si již lehce zodpovíme řadu otázek jako: "Které rostliny se hodí k diskusům ?", nebo: "Proč je lépe plovoucí hyacint zimovat při nižší teplotě."

Míra, s jakou dokážeme určit a ovlivnit limitující faktory se tak stává mírou úspěšnosti pěstování rostlin. Každý druh je výsledkem dlouhého vývoje nejen v podmínkách klimatu oblasti, ale zejména prizpůsobení se specifickým podmínkám určitého prostředí (biotopu). Parametry jednotlivých faktorů se budou blížit optimálním hodnotám a jejich srovnání s hodnotami v akváriu nám limitující faktor(y) obvykle jasně určí. Ani hodnoty přírodního stanoviště rostliny nelze bezhlavě kopírovat v akváriu. Důvody jsou buď objektivní - např. rostlinám obvykle svědčí vyšší obsah dostupných živin, nebo subjektivní - např. hodnoty světla, které by rostlině umožnily opravdu plný vzrůst a případně i vegetační cyklus by mohly být z hlediska akvaristy z ekonomických i estetických důvodů zcela nežádoucí. Proto vyhodnocení důležitosti jednotlivých faktorů provedeme čistě z pozice akvaristy který zakládá akvárium, nebo má problémy s pěstováním rostlin.

 

Zpět na obsah