Návod na pěkné akvárium


 

Správné dno by mělo splňovat následující podmínky:

Použitý materiál nesmí obsahovat vápencové příměsi (písek v octu nebo jiné kyselině šumí). Vápenec se v akváriu pozvolna rozpouští a zvyšuje pH vody do nevhodných alkalických hodnot.

Nadbytek kyslíku způsobuje blokaci živin, které oxidací přejdou do forem rostlinám nepřístupným (z těchto důvodů zásadně nedoporučujeme půdní filtry). Rostlina kyslík samozřejmě potřebuje, ale zajistí si ho dostatečně svými kořeny. Černají-li rostlinám kořeny, není to ulehlostí dna, ale špatnou výživou. Oslabené rostliny potom přestávají produkovat kyslík.

Menší zrnitost poskytuje mnohem větší povrch pro osídlení bakteriemi než hrubozrnný písek. Současně zajišťuje optimální, tzn. ne příliš vysoký obsah kyslíku ve dně.

Těmto kriteriím vyhovuje písek složený ze směsi STARÉ A NOVÉ DNO

Písek STARÉ DNO je již navíc osídlen bakteriemi a obsahuje Železo v pozvolna se uvolňující formě. Poskytuje tak rostlinám optimální podmínky okamžitě po založení nádrže, za ideální považujeme kombinaci obou materiálů.

STARÉ DNO použijeme jako podklad ve vrstvě asi 8 cm u zadní stěny a 3 cm u přední stěny. Připravený podklad je nutno zasypat (obohacený písek by při napouštění kalil vodu) čistě praným pískem NOVĚ DNO ve vrstvě asi 2 cm. Toto množství je nutné dodržet.

STARÉ ani NOVÉ DNO již, nepropíráme vodou ani jinak neupravujeme. U NOVÉHO DNA je to zbytečné u STARÉHO DNA bychom vyplavili veškeré užitečné látky.

Různé druhy vhodného písečného dna je možné koupit v odborných prodejnách, dodávají ho různá družstva a společnosti. Nové dno si můžete pořídit také vlastními silami, důkladným propráním vhodného materiálu (křemičitého písku) získaného v přírodě. Staré dno si časem jednoduše vytvoříte tak, že při kompletní obnově akvária ponecháte část původního dna na místě.

Filtrace vody

Způsob filtrace vody v akváriu zásadním způsobem ovlivňuje její kvalitu. Základní chybou je, ze převážná část filtračních zařízení akvárium příliš agresivně prokysličuje. Je to způsobeno tím, že používané filtry mají:

  1. hodinový výkon podstatně převyšující objem akvária
  2. filtry mají zařízení na přisávání vzduchu, nebo jsou přímo poháněny vzduchovacím motorkem
  3. vývod filtru je umístěn v úrovni hladiny, čímž se voda nadměrně prokysličuje

Kyslík je v akváriu samozřejmě nezbytný, ale dobře rostoucí rostliny ho vyprodukují dostatek. Při jeho nadbytku kyslíku je z vody vypuzen CO2 a živiny jsou oxidovány do forem pro rostliny nepřijatelných. Tím vytvoříme naopak podmínky pro optimální růst řas. Takže pozor na nadbytek kyslíku na úkor kysličníku uhličitého.

Jak tedy filtrovat?

Optimální je biologická filtrace. Voda je tak filtrována pomalou rychlostí přes vhodné médium (např. - polyuretanová pěna), které má co největší povrch vhodný pro osídlení bakteriemi. Filtrovaná voda se zpočátku pouze mechanicky čistí. Po zaběhnutí filtru (po jeho osídlení bakteriemi přibližně za 3 týdny) dochází však k bakteriologickému rozkladu zachycených škodlivin na živiny, které spotřebovávají rostliny.

Pro tyto účely jsou v nabídkách obchodníků vhodné filtry, např. filtry BIO 1-5 pro akvária od 50-400 l. l. Filtry jsou opatřeny vývodem pro čerpací hlavu, kterou si zakoupíte podle svého výběru v odborných obchodech. Při nákupu pamatujte, že výkon čerpadla by měl být totožný s obsahem nádrže, ne větší.

Takto zkompletovaný filtr postavíte do rohu nádrže. Spodní část filtru zapustíte do písku, Výtok čerpadla musí být alespoň 8 - 10 cm pod hladinou, aby ji nečeřil.

Filtr čistíme teprve tehdy, když ztratí podstatnou část svého výkonu, Pokud použijeme filtr doporučené velikosti, nemělo by to být častěji než jednou za dva měsíce!

Kvalita vody

Hlavním problémem je přítomnost cizorodých látek ve vodě z vodovodní sítě. Tyto látky souvisí s chemickým znečištěním naší planety. Většina z nich je při vodárenské úpravě vody odstraněna jen nedokonale. Přítomnost těchto látek omezuje činnost bakterií v akváriu. Proto chybí rostlinám řada živin, hlavně mikroprvky a CO2, které je nutné do akvária doplnit. Takto povzbuzené rostliny začnou produkovat řadu látek, kterými potlačují řasy a povzbuzují činnost bakterií. Celkově se tak zlepšují podmínky v akváriu a obnoví se biologická rovnováha.

 

Výživa rostlin

CO2

Oxid uhličitý je pro rostliny zdrojem uhlíku, který je jejich základním stavebním kamenem. Obsahují ho ze všech prvku nejvíce. Nedostatek CO2 je hlavním důvodem, proč rostliny nerostou. Nevhodné složení dna a nevhodná filtrace kysličník uhličitý totiž z vody doslova vypuzují. O tom, kolik CO2 máme v akváriu, se můžeme přesvědčit dvěma způsoby:

  1. První způsob vyplývá ze skutečnosti, že množství CO2 ve vodě je závislé na její uhličitanové tvrdosti (UT) a hodnotě pH. Tyto hodnoty si zjistíme pomocí testů na měření pH a na měření UT

  2. Další metodou je zakoupení speciálního CO2 čidla, např. Eheim. Toto čidlo se instaluje v akváriu a podle zbarvení v něm obsažené kapaliny v kterémkoliv okamžiku vidíme, kolik CO2 je v akváriu.


Jak lze CO2 v nádrži optimalizovat?

Dno optimálního složení a používání biologického způsobu filtrace jsou základními předpoklady pro optimální množství kysličníku uhličitého v nádrži. Pokud však zjistíme, že ho je přesto nedostatek, jsou možné dva způsoby jeho optimalizace:

  1. Okyselením (snížením pH). Účinným prostředkem jak zvýšit množství CO2 ve vodě je okyselení vody např. pomocí přípravku ACIDON. (Příklad: Máme vodu jejíž UT je 4 dKH a její pH asi 7,2. Z Tillmanovy tabulky zjistíme, že k optimální koncentraci CO2 je nutné pH 6,6. Tuto hodnotu dosáhneme nap5. pomocí ACIDONU. UPOZORNĚNÍ. Tato metoda je účinná pouze u vod s UT asi do 6 dKH) a podle potřeby je ji nutno opakovat každý den (pH vody má jinak tendenci se neustále vracet zpátky).

  2. Ppřímou difúzí CO2 do akvária. Při této metodě aplikujeme kysličník uhličitý z tlakové lahve a hadičkou ho zavedeme do akvária. V akváriu rozprašujeme kysličník uhličitý pomocí speciálního "reaktoru" např. Eheim. Tato metoda je použitelná u všech druhů vod a její účinnost je podstatně větší než při okyselování pomocí ACIDONU. Kysličník uhlišitý musíme do akvária přidávat každý den, na noc můžeme dávkování přerušit.

Spotřeba CO2 činí u velkých nádrží (400-500 1) asi jedna lahev 1,5 kg na dva měsíce, u menších nádrží nám 1,5 kg lahev vystačí i půl roku. Ekonomické náklady jsou přijatelné, tlakové lahve plní výměnným způsobem např. hasičské provozovny.



Další živiny

Kromě C02 potřebují rostliny řadu dalších látek, správné složení dna a biologický způsob filtrace dávají dobré předpoklady proto, aby bakterie zajistily rostlinám dostatečný přísun živin. S některými prvky bývá přesto problém a jejich množství ve vodě je nutno pravidelně doplňovat.

K doplnění chybějících látek je ideální hnojivo např. BIOFLOR v kombinaci s přírodním výluhem CHELATINEM. Aby hnojivo rostlinám opravdu prospívalo, musí se dávkovat podle potřeby. To znamená tehdy, když potřebné látky v akváriu chybí. O tom se přesvědčíme např. pomocí testu FERRIN.

 

Jak na řasy

Při potírání řas je nutné vědět, že nejúčinnějším lékem proti řase je zdravá rostlina. Řasy, alespoň ty, které nám v akvaristice vadí nejvíce (porůstají listy rostlin štětinami) a akvarijní rostliny si navzájem konkurují. Dobře rostoucí rostlina vylučuje výměšky, kterými řasy potlačuje. V tom je velký rozdíl proti většině chemických preparátů, které sice ničí řasu, ale zároveň tlumí i růst akvarijní rostliny.

Pokud máme v akváriu problémy s řasou, znamená to, že v péči o rostliny děláme chyby. Jaké to jsou chyby:

Chybný faktor a jeho důsledek Náprava
Nevhodná filtrace - používání příliš výkonné filtrační techniky, která akvárium nadměrně provzdušňuje. Nadbytek kyslíku působí na rostliny jako jed, naopak podporuje řasy. Používání biologických filtrů s pomalým průtokem.
Nedostatek C02 - základní příčina stagnace růstu rostlin. Biologická filtrace a dávkování kysličníku uhličitého do akvárií aplikátorem.
Nedostatek živin - příčina žloutnutí rostlin Aplikace hnojiva např. BIOFLOR
Nadbytek živin (hlavně NO3) - příčina deformace rostlin - shazují spodní list, hnijí. Aplikace přípravku ŘASOBIJEC, pravidelná výměna vody, dostatek rychle rostoucích (Hygrophila, Cabomba. Egeria) a ploucích rostlin, které odebírají NO3.
Nevhodné složení světla zdroje, které svítí v modré oblasti spektra, podporuje řasy. Používání zdrojů, které svítí převážně v červené oblasti - klasické žárovky, zářivka Tesla Teple Bílá, Flora Clo, Triton a další s tím, že na 1 1 vody potřebujeme 0,4-0,7 W. To znamená, ze na 100 l akvárium potřebujeme 1-2 40 W zářivky.
Chov nadbytečného množství ryb a dále dravých ryb, krmených masitou potravou způsobuje nadměrné zatížení vody dusičnany a toxickými organickými látkami. Aplikace přípravku ŘASOBIJEC. Chov přiměřeného počtu ryb, tj. 1 ryba asi na 4 1 vody. Pamatovat na ryby požírající řasu - Molinesia i ostatní živorodé ryby a málo známý, ale vynikající Otocinclus.

 

Jak o akvárium pečovat:

Péče o akvárium není časově náročná, ale je nezbytně nutné, aby byla pravidelná. Jedna hodina týdně - to je čas, který si je nutno vyhradit pro akvárium.

Denně

Každý den je nutné kontrolovat aplikaci kysličníku uhličitého z tlakové lahve, případně doplnit do aplikátoru C02 ze sifónové láhve. Pomocí čidla na sledování obsahu C02 nebo pomocí testu AKVIN a KARBON se přesvědčíme o tom, že C02 máme v nádrži v požadovaném množství.

Týdně

1. Výměna vody - týdně je nutné vyměnit asi 1/5 vody v akváriu. Tento objem vody je optimální proto, že je dostatečný k omezení hromadění škodlivých látek v akváriu,
Na druhou stranu je toto malé množství vody možné doplnit přímo z vodovodu bez jakékoliv úpravy.

2. Testováni vody a její úprava - provádíme asi 1 hod po výměně vody testem KARBON na UT (uhličitanovou tvrdost). Ta totiž významným způsobem ovlivňuje množství CO2. Její hodnota by se měla pohybovat mezi 2-8 dKH (německé stupně). Pokud je nižší než 2 dKH je nutné aplikovat přípravek STABILAN, který UT zvýší do optimální hodnoty. Pokud se UT naopak pohybuje nad asi 10 dKH je situace komplikovanější. Pomoci může změkčení vody iontoměničem nebo reverzní osmózou, s čímž Vám poradí v odborných prodejnách. Zjištění obsahu Fe testem FERRIN. Pokud je nižší než 0,3 mg/l aplikujeme do akvária např. BIOFLOR a rašelinový výluh CHELATIN.

3. Údržba rostlin - spočívá především v redukci plovoucích rostlin tak, aby hladina akvária propouštěla dostatečné množství světla. Dále je nutno ostříhat staré a žloutnoucí listy a zaštípnout do výšky ženoucí rostliny.

 

Zpět na obsah