Základní informace o Gargánu.
Poloostrov gargáno se nachází ve střední Itálii na východním italském (západním jadranském) pobřeží.
Zajímavosti Gargána.
Doprava na Gargáno.
Koupání na Gargánu.
Stravování na Gargánu. Nakupování na Gargánu.
Mapy Gargána. Fotografie z Gargána.

Zpět na hlavní stránku Investing... Zpět na hlavní stránku Osobní... Zpět na začátek této stránky.

 


 


 


 


 


 


 


 


 


Základní informace.

Poloostrov Gargano je v Itálii umístěn na východním, tedy jadranském, pobřeží, a to ve střední Itálii. Protější břeh chorvatského pobřeží je vzdálen 150 km a po přeplavení, nejkratším severovýchodním směrem, ke druhému břehu bychom dorazili do Dubrovníka. Co do jižní polohy však Vieste odpovídá, při srovnávání s východním pobřežím Jaderského moře, makedonskému Ulcinj. Pro lepší orientaci si můžete všimnout, zde na mapě, u makedonského pobřeží východně naproti Gargánu Skadarského jezera, které je pod Titogradem (Podgorica) a je hraničním jezerem mezi Makedonií a Albánií. Kdo projel a poznal Makedonii od Ulcinj přes Skadarské jezero, Titograd a Skopji k Ohridskému jezeru, jistě ví o čem mluvím.
Poloostrov Gargáno je přibližně 65 km dlouhý a 40 km široký a zaujímá rozlohu 2015 km2. Nejvyšší horou pahorkatiny Gargána je Monte Calvo s výškou 1065 m. Vnitrozemí poloostrova je jenom řídce osídleno. Jde o relativně chudý kraj, ve kterém není žádný průmysl, až na několik mramorových a alabastrových lomů. Najdete zde však především velké olivové háje, zemědělce pěstující ovoce a zeleninu a rybáře. Je zde proto čistý vzduch, čisté moře a překrásná příroda. Poloostrov je zalesněn a je na něm vyhlášen chráněný přírodní park. Rozlehlý les Foresta Umbra, který pokrývá plochu mezi městečky Rodi Garganico, Peschici, Vieste a Mattinata je zalesněn buky, duby, tisy a píniemi. Pobřeží tvoří strmé vápencové útesy s mnoha jeskyněmi vyhloubenými mořem, skalními mosty a mezi nimi skrytými malými plážičkami, nad skalami jsou potom husté píniové porosty.
Na severu poloostrova jsou dvě slaná jezera, Lago di Lesina a Lago di Varano, která jsou rájem vodního ptactva. Nejvýznamnějším pobřežním městem na Gargánu je Vieste, které leží na nejvýchodnějším výběžku poloostrova a má 14 tisíc obyvatel. Hlavním vnitrozemním střediskem Gargána je Monte San Angelo, které má 17 tisíc obyvatel. Rozhodně stojí za to Monte Sant Angelo navštívit. Romantická městečka, s úzkými starobylými uličkami a krásným výhledem na moře, jsou Vieste a Peschici. Gargáno spadá do správního střediska Puglia s hlavním městem Foggia.

Zpět na začátek stránky.

 


Zajímavosti Gargána.

Gargano je místem, na které se vždy velmi rád vracím a strávil jsem zde již několik příjemných dovolených a nikdy jsem zatím nelitoval, že jsem se sem znovu vrátil. Gargano je, hned po Chorvatsku, mým druhým nejnavštěvovanějším mořským pobřežím (kromě ostrovů), a to pro velmi romantické a klidné prostředí. (Na Gargánu jsem prožil tři dovolené, v Chorvatsku pět dovolených. Moje "srdeční záležitost", španělský ostrov Menorca, je však s devíti strávenými dovolenými nejnavštěvovanější destinací.) Najdete zde krásné pobřeží, které tvoří vápencové skalní útvary vytvarované do četných zátok, jeskynních útvarů a malých ukrytých plážiček. Skály tvoří mohutné, na některých místech až šedesátimetrové srázy, a to v různých barvách od bílé, přes šedou až do růžové. Z vody místy vyčnívají ostrůvky, nebo velmi zajímavé skalní útvary. Moře je krásně čisté. Nad pobřežními skalami jsou krásné zelené porosty většinou borovicového typu (pínie). Samotný poloostrov je zvlněn pahorkatinou se zajímavými voňavými porosty plnými cikád. Naleznete zde místa kde je naprostý klid, což je ve spojení s nádhernou přírodou ideálním prostředím pro příjemný pobyt. Doporučuji, kdo má tu možnost, vzít sebou člun, protože proplouvání pobřežních jeskyní a zátok mezi Vieste a Mattinatou je doslova místním sportem. Jezdí se zde i na kánoích, ale nafukovací člun s benzinovým motorem zde platí za ideální dopravní prostředek. Motorový člun lze také bezproblémově půjčit na místě, já jsem si ho pro jistotu zamlouval dopředu přes internet. Půjčovné šestimístného motorového člunu (s volantem lavicí a úložnými skříňkami, s kompletní výbavou - světlo do jeskyní, kotva, pádla, apod.) na jeden den je 200 €. Benzin do člunu bezproblémově natankujete např. v přístavu ve Vieste u mola. Benzin na cestu z Vieste do Mattinaty a zpět, t.j. 25+25= 50 km cesty podél pobřeží, pořídíte za 25 €, a to včetně popojíždění všemi zátokami těsně kolem břehů, "vyhrání si" při podjíždění mořského oblouku, vjíždění do mnoha jeskyní (je jich zde více než 20 a do většiny z nich lze člunem vjet) a zajíždění na koupání u pláží nepřístupných z pevniny, ale pouze z moře, prostě velmi podrobné procourání celého pobřeží.
Pobyt na Gargánu je možné zpestřit (kromě koupání v překrásných zátokách a prozkoumávání krásného členitého pobřeží a mořských jeskyní) procházkami po romantických městečkách Vieste a Peschici, kde je mnoho překrásných úzkých bílých uliček, romantická zákoutí a mnoho nádherných výhledů. Zajímavý je také výlet do Manfredonie a především do vnitrozemního městečka Sant Angelo nad Mattinatou.
Z Gargana je možné absolvovat také několik velmi zajímavých poznávacích výletů. Po moři se lze vypravit lodí na ostrovy Tremiti a také můžete navštívit město Foggia a po přejetí Apenin také Neapol, Pompeje a Vesuv. Cesta do Neapole trvá z Vieste 3 hodiny a za jeden den tak lze bezproblémově prohlédnout Pompeje, Vesuv i Neapol. Počítejte v 06,00 odjezd z Vieste, 09,00 až 12,00 Pompeje, 12,30 až 15,00 Vesuv a 16,00 až 20,00 Neapol a ve 23,00 jste zpět ve Vieste. Po návratu z přecivilizované lokality mezi Neapolí a Sorentem jistě znovu oceníte poklidné prostředí Gargána. Dalším možným cílem z Gargána je pobřeží od Manfredonie směrem k jihu, přes Barlettu a Molfettu až do přístavního města Bari. Bari je velmi zajímavé město s malými uličkami (za pevností) i širokými bulváry, zajímavou tržnicí, pevností a přístavem odkud odplouvají lodě na Korfu. Počítejte však v těchto končinách již s poměrně dlouhou polední siestou. Navíc jsme byli v Bari, při procházení spleti úzkých uliček starého města, upozorňováni (i samotnou policejní hlídkou - dva policisté na motocyklech) na vysokou kriminalitu, a bylo nám policisty důrazně doporučováno, že máme ihned zbalit své fotoaparáty a kamery do zavazadel a urychleně opustit tato místa, přičemž nám policisté ukázali nejkratší cestu z těchto míst. Asi jsme nevědomky zašli za hranice bezpečné zóny.

Zpět na začátek stránky.


Další fotografie najdete v části Fotogalerie.

Videozáznamy a filmy najdete zde.


Na všech svých stránkách používám výhradně svoje vlastní fotografie a videozáznamy.

 

Zpět na začátek stránky.

 


Doprava.

Na Gargano (z Prahy do Vieste) se dostanete (podle mých zkušeností - byl jsem na Gargánu třikrát na dovolené) autem z Prahy za jedenáct a půl hodiny svižné jízdy, a to včetně pěti zastávek na tankování a na osobní hygienu, takže cestu lze bezproblémově zvládnout najednou. Kromě toho musíte také počítat se zastávkami na vjezdu a potom na sjezdu z dálnice u turniketů a u turniketu na Brener. Pokud jezdíte pomaleji, počítejte proto spíš s dvanácti až třinácti hodinami. Konkrétní příklad z poslední cesty v roce 2005:
V roce 2005 jsme jeli v pěti dospělých s plným zavazadlovým prostorem, osobním autem Octavia Combi. Průměrná cestovní rychlost byla 133 km/hod., což na severoitalských dálnicích není žádný problém dosáhnout (ručička tachometru za jízdy kolísala mezi 180-200 km/hod., přes 200 jsem jel jenom několikrát výjimečně). Odjezd z domova od domu dne 01.07.2005 byl přesně ve 22,00 hod. Příjezd až před ubytovací zařízení ve Vieste byl 02.07.2005 v 09,28 hod. (cca 150 m za homolí Pizzomuno směrem na Mattinatu u hotelu Pizzomuno). Cesta byla s pěti zastávkami, tankování třikrát vždy cca 10 minut (v Insbruku, před Rimini a v Peschici) a kromě toho jsme stáli dvakrát na odpočívadle rovněž cca 10 minut. Kromě toho samozřejmě byly tři zastávky u turniketů (dálniční vjezd a výjezd a Brener). Další neplánované zdržení byla noční kontrola rakouské policie, která kontrolovala dálniční známky. Cesta autem je myslím nejefektivnější, nejlevnější a nejrychlejší, a po slušné italské dálnici je zcela bezproblémová. Já jezdím trasou Praha - Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Insbruck - Brener - Trento - Verona - Mantova - Bologna - Rimini - Pesara - Ancona - San.Benedetto - Pescara - Póggio Imperiale - Peschici - Vieste. Tato trasa měří celkem 1530 km. Je to trasa prakticky stále po dálnici a jedzdím jí najednou, stavím pouze na tankování a nejnutnější hygienu. Jedenáct a půl hodin strávených tímto způsobem na této relativně pěkné silnici (včetně uvedených pěti desetiminutových zastávek) zvládám sám zcela v pohodě a bez pocitu únavy po dojezdu do cíle. Po dojezdu se jdu zaslouženě vykoupat. :-) Nejpomalejším úsekem je závěrečná část cesty, po sjetí z dálnice, tedy z odbočky Poggia Imperiale do Vieste. Závěrečný úsek z Peschici do Vieste jezdím vnitrozemím Gargána, není tam tak silný provoz jako na pobřežní silnici, takže je to rychlejší a pohodlnější. Kritickými místy, co do dopravních špiček, bývá obchvat Mnichova, Brener a Bologna a potom již zmíněné samotné Gargano. Proto zpravidla jedu na noc tak, abych byl za Bolognou ráno před sedmou hodinou. Naopak nejvíce se dá "najet" v noci z Breneru dolů do Bologne.

Mapa s vyznačením cesty na Gargáno.

Zpět na začátek stránky.

 


Koupání na Gargánu.

Na koupání doporučuji především malé plážičky pod skalami v zátokách mezi Vieste a Mattinatou. Při cestě z Vieste na Mattinatu po pobřežní silnici, odbočíte za Testa del Gargano vlevo. Musíte si zde však tyto plážičky najít. Nejlépe tyto plážičky najdete ze člunu při cestě podél pobřeží. Tak najdete i mnoho plážiček, které nejsou z pevniny vůbec přístupné a budete na nich zcela samotní, nikým nerušeni. Jak skryté pláže, přístupné z pevniny, najít autem ? Znamená to projíždět pomalu po pobřežní silnici a stále hledat místo na zaparkování, alespoň svého jednoho auta. Ne, že by zde bylo přeplněno auty, ale na pobřežní úzké asfaltové silnici plné serpentin jednoduše není moc míst, kde lze zaparkovat. Pouze na k tomu určených vyhlídkových místech jsou větší parkovací plochy u silnice. Když se Vám podaří zaparkovat, tak se prostě vydejte po pěšinách dolů směrem k moři. Vždy budete překvapeni nádhernou přírodou. Pozor ale na děti, jsou zde příkré skalní srázy do moře a "propasti" do skalních pobřežních jeskyní. Jedna z romantických, krásných a hodně vyhledávaných pláží je pláž Porto Greco. Na odstavné místo u silnice se zde vejde maximálně 5 aut a tím je také omezena zalidněnost pláže. Pláž je široká 3-8 m, dlouhá asi 80 m a nad ní je skalní stěna o výšce asi 40 m. Jde, jako obvykle o zátoku ohraničenou skalami. Povrch těhto pláží je z malých barevných vápencových oblázků. Při parkování u silnice si však vezměte z auta všechny cenné věci, slyšeli jsme o několika případech vykradených aut. Zloději jsou prý mladí kluci na motorkách.
Rozhodně však doporučuji motorový člun, kterým se dostanete i na plážičky, které nejsou přístupné ze břehu. To je potom opravdu paráda.


Další fotografie najdete v části Fotogalerie.

Videozáznamy a filmy najdete zde.


Na všech svých stránkách používám výhradně svoje vlastní fotografie a videozáznamy.

 

Zpět na začátek stránky.

 


Stravování na Gargánu.

Stravování není žádným problémem. Pokud si budete vařit vlastními silami, tak v samoobsluhách (supermarket) dostanete všechny běžné potraviny za srovnatelné ceny jako u nás, takže se nevyplatí nic dovážet. Na tržnici dostanete vždy čerstvé ovoce a zeleninu. Pokud dáváte přednost stravování v restauracích, tak najdete celkem pěkné podniky v romantických zákoutích ve starém městě i s krásným výhledem na moře, kde Vám vždy obsluha připraví výborné čerstvé ryby. Pozor však pokud máte děti, které se těší do Itálie na proslulou italskou zmrzlinu. Tento kraj Vašim dětem přinese z tohoto pohledu velké zklamání. Obyčejný zmrzlinový pohár ve skle, jaký znáte z domova, si někde v kavárně dát můžete, seženete také balenou zmrzlinu z mrazáku, ale ty klasické všudepřítomné zmrzlináře s patnácti druhy čerstvé výborné italské zmrzliny v oplatce, které dobře znáte ze severní Itálie, zde na Gargánu bohužel budete hledat marně. Takže pravou italskou zmrzlinu dětem moc neslibujte.
Tato "zmrzlinová" informace platila dříve (tuto stránku o Gargánu jsem vytvářel už v roce 1997 na základě svých prvních zkušeností z Gargána). V posledních letech se situace v tomto směru podstatně zlepšila a při posledních cestách na Gargáno jsme si už i zde pochutnali nejenom na zmrzlinových pohárech ve skle, ale i na na výborné zmrzlině v oplatce.

Zpět na začátek stránky.

 


Nákupy.

V samoobsluhách dostanete všechny běžné věci, obdobně jako u nás. Hlavní tržnice ve Vieste s ovocem a zeleninou je otevřena pořád (tedy 24 hodin denně každý den), takže i po noční procházce po Vieste si můžete i po půlnoci koupit čerstvé ovoce. Je pod širým nebem na náměstíčku u ulice Via Jenner, ve které je také hned i supermarket. Pozor supermarketem se v Itálii rozumí obchod velikosti naší běžné obyčejné samoobsluhy, tedy žádný velký obchodní areál, ale "samoška". Na tržnici nás však překvapilo, že nám žádný z místních trhovců nechtěl dovolit, abychom si zboží vybrali sami, jak je to na trzích běžné. Vždy jsme se museli spokojit s tím, co nám vybral majitel stánku, a nebo nekoupit nic. Každé druhé pondělí dopoledne je ve Vieste trh, na kterém je k dostání různé zboží. Oblečení, nádobí, elektronika i nábytek. Trh najdete u stadionu v ulici Via Bari, nelze ho přehlédnout.
Každé ráno je možné v přístavu koupit čerstvé ryby přímo od rybářů.

Zpět na začátek stránky.

 


 


Podrobnější mapa Gargána. Podrobnější mapa Gargána.

Mapa provincie Puglia.
Mapa Gargána.

Zpět na hlavní stránku Investing... Zpět na hlavní stránku Osobní... Zpět na začátek této stránky.

Služby znalce z oboru oceňování nemovitostí a stavebnictví najdete zde.

Znalec - odhadce