V akváriu mám následující druhy rostlin.

Latinský název

Anubias Congensis

Anubias Lanceolata

Anubias Barteri

Myrophyllum Ussuriense

Egeria Densa

Vesicularia Dubyana

Vallisneria Gigantea

 

Český název

Anubis konžský

Anubis kopinatý

Anubis Barterův

Stolístek japonský

Douška

Měchýřka jávská

Zákruticha obrovská

 

Počet kusů

3

3

8

3

3

cca 1 dm3

8

 

 

Pokud máte potíže s růstem vašich akvarijních rostlin tak čtěte dále,

zde se dozvíte vše potřebné pro odstranění tohoto problému.

 

Po vlastních zkušenostech s růstem akvarijních rostlin doporučuji:

1. Dostatečná vrstva (min. 5 cm) křemičitého písku frakce 3-8 mm (bez vápence) obohacená živinami (viz. článek dole).

2. Nepoužívat půdní biologický filtr - nepřirozeným prouděním vody má tento filtr negativní vliv na růst Vašich rostlin (viz. článek dole).

3. Nevzduchovat, nebo jen velmi málo (viz. článek dole) - ve vodě příliš nasycené kyslíkem rostou více řasy nežli akvarijní rostliny. Rybám by měl stačit kyslík vyprodukovaný rostlinami. Samozřejmě záleží na počtu ryb na litr vody a množství a zdraví rostlin.

4. Měřit a přidávat CO2 - zkusil jsem snad vše a teprve při změření CO2 jsem zjistil proč rostliny nemohou růst.

5. Teplota maximálně do 28 stupňů - při vyšších teplotách se růst zastavuje (viz. článek dole). Pokud teplota stoupne do oblasti 28-32 stupňů, tak je nutné podstatně zvýšit intenzitu osvětlení.

6. Svítit obyčejnou teple bílou trubicí - drahé speciální akvaristické zářivky mně přinášely pouze problémy. Tedy žádná speciální spektra, musí být přítomna červená část spektra, jinak na spektrálním složení příliš nezáleží.

7. Svítit je možné i velmi dlouho - svítím denně od 7,00 hod. do 24,00 hod. a nevadí to. Minimálně však 12 hodin.

8. Intenzitu světla poznáte na barvě listů a způsobu růstu. Když se červené listy kroutí po dně a snaží se skrýt a vzdálit od světla, pak je nutné svítit méně. Když rostliny neasimilují je potřeba přidat. Při intnzivní asimilaci CO2 (závislé na světle) se na spodní straně listů tvoří bublinky kyslíku. Na sloupec vody 35 cm je přiměřená jedna zářivková trubice na každý 20 cm široký pruh hladiny po celé délce hladiny. V případě hlubší vody, nebo vyšší teploty než 28 stupňů je nutné přidat na intenzitě světla ještě více.

9. Je potřeba přihnojovat přípravky (hnojivy) obsahující železo. Železo je pro zdárný růst nezbytné a jinak ho do akvária nedostanete. Kromě hnojiv obsahujících železo neuškodí vložit do nádrže kus rezavého železa. Pro rostliny je sice vstřebatelné pouze železo dvojmocné (obsažené v hnojivu), ale mezi dvojmocným a trojmocným železem je udržována rovnováha a přidáním trojmocného příznivě ovlivníme i obsah dvojmocného železa. Trojmocné železo je totiž vlivem rostlinných enzymů přeměňováno na dvojmocné.

10. Hodnotu pH snadno zregulujete pomocí stálého měření CO2 a k tomu přiměřeného dávkování CO2. Měla by se pohybovat okolo hodnoty 6,8 pH. Samozřejmě záleží na druhu rostlin.

11. Osázet nádrž více rostlinami najednou. Rostliny si vytvoří svoje vlastní, pro ně vhodné, prostředí. Čím více je rostlin, tím snáze se jim podaří ovlivnit prostředí akvária ve svůj prospěch a následně dobře růst.

12. Pravidelná výměna vody. Asi jednou za 14 dní vyměnit 1/3 objemu vody za čerstvou. Docílíme tím, že žádný z jednotlivých druhů rostlin nebude mít výraznou převahu vlastních metabolitů, které blokují růst jiných rostlin a odstraníme nepříznivou koncentraci dusíkatých látek. Při výměně dbáme na to, aby čerstvá voda měla stejnou teplotu jako voda v akváriu.

Tyto výše uvedené zásady jsem si sám ověřil vlastními experimenty ve své akvaristické praxi.
Pokud je však chcete mít podloženy logickou teorií tak čtěte dále.

 

Teplota vody.

Intenzita osvětlení.

Písečné dno akvária.

Hnojení akvarijních rostlin.